Odtajnione notatki na temat działań KGB w Polsce i w Ukrainie

W ramach konferencji Trzy Rewolucje – Portrety Ukrainy (3R) w Kolegium Europejskim w Natolinie, dyrektor Archiwum SBU, Andrij Kohut zaprezentował nieznane dotychczas dokumenty dotyczące działań KGB w Polsce i w Ukrainie, które mają duże znaczenie w badaniach nad końcem komunizmu i transformacją w Europie Środkowo-Wschodniej.
Upublicznione notatki sowieckich służb specjalnych zawierają informacje na temat wyboru Jana Pawła II na papieża, wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, inwigilacji przez KGB środowiska polskich krótkofalowców oraz transformacji na Ukrainie.
“Z dokumentów, które zostały upublicznione w ramach naszych badań dowiadujemy się na przykład, że służby sowieckie z niepokojem obserwowały wybór Jana Pawła II i że przewidywały skutki nowej polityki Papieża, miedzy innymi wpływ na aktywizacje środowisk grecko-katolickich i obywateli ukraińskich. Od początku monitorowały ten wpływ. Dokument, który służby przygotowały na ten temat jest jednym z bardzo rzadkich świadectw tego typu.” – mówi Profesor Georges MINK, Profesor Kolegium Europejskiego w Natolinie, prezes w International Council for Central and East European Studies oraz emerytowany dyrektor ds. badań przy francuskim Centrum Badań Naukowych CNRS.
Odtajnione dokumenty Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy są dostępne poniżej.
Attachments
01.11.1978 Центральный Комитет Коммунистической Партии Украины. Информационное сообщение.
Download [11]14.12.1981 Докладная записка о реагировании населения Украины на введение в Польше военного положения.
Download [12]14.12.1981 Центральный Комитет Коммунистической Партии Украины. Товарищу Щербицкому В. В. Информационное сообщение.
Download [12]20.02.1990 О некоторых тенденциях развития негативных проявлений в республике и о мерах по их предупреждению
Download [02]12.10.1990 О реагировании населения республики на акцию оппозиции в г. Киеве 10 октября
Download [10]06.08.1991 О замыслах деструктивных элементов по дестабилизации обстановки в республике
Download [08]